Testudo horsfieldii
A sztyeppei teknősnek 4 alfaja ismert:
-
Testudo horsfieldii horsfieldii
-
Testudo horsfieldii kazakhstanica
-
Testudo horsfieldii rustamovi
-
Testudo horsfieldii baluchiorum
Az utóbbi kettőt nem fogadták el hivatalosan is, mint önálló alfajt, de én belevettem.
A hímet a nősténytől ugyan úgy lehet megkülönböztetni, mint a többi szárazföldi teknős esetében. A hím farka hosszabb és vaskosabb, viszont nem nőnek meg akkorára, mint a nőstények. Körülbelül 60 évet élhetnek meg.
A hátpáncélja sárgás vagy barnás és mindegyik szarupikkelyen található egy sötét mintázat. A haspáncélja sötét vagy fekete színű, amelyeken foltok találhatóak. Mind az első, mind a hátsó lábain négy karom található. Az álkapcsa nagyon erős, hogy a száraz növényeket is meg tudja enni.
Testudo horsfieldii baluchiorum: A hátpáncélja meglehetősen íves és sárgás színű nagy fekete foltokkal. A feje és a lábai sárgásbarnák és feketék. A nőstény 20, a hím 18 cm-re nő meg. Pakisztán észak-nyugati (Beludzsisztán) részéről származik.
Testudo horsfieldii horsfieldii: Megkülönböztethetünk ezen belül nyugati és keleti csoportot is. A nyugatinak sima a hátpáncélja és a többi alfajjal összehasonlítva kerekebb. A hátpáncélja sárgásbarna vagy olívabarna, amelyen homályos fekete foltok találhatóak. A feje és a lábai szürkésbarnák. A nőstény 23, a hím pedig 20 cm-re nő meg. A keletinek a hátpáncélja intenzív narancssárga és barna keveréke, amelyen homályos fekete foltok vagy pöttyök vannak. A nőstény 20, a hím 18 cm. Örményországban, Azerbajdszánban, Kirgizisztánban, Tadzsikisztánban, Iránban, Afganisztánban, Pakisztánban és Kína nyugati területén őshonos.
Testudo horsfieldii kazakhstanica: A hátpáncélja egy kicsit ívesebb, mint a törzsalaké és olívasárga vagy olívabarna színű. Az egyes pikkelyeken jól körbehatárolt fekete foltok találhatóak. A haspáncélja fekete-sárga színű. A fekete terület egy jól körbehatárolható, szimmetrikus mintázatot ad ki. A nőstény 21 cm, a hím pedig 18 cm-re nő meg. (A fenti képen ez az alfaj látható). Főként Kazahsztánban, Türkmenisztánban és Üzbegisztánban található.
Testudo horsfieldii rustamovi: A hátpáncélja egy kicsit laposabbnak és hosszabbnak hat, mint a többi alfajé. A hátpáncél inkább fekete, amelynek a szélén sárga szegély van. A feje és a lába egyaránt feketés vagy barnás. A nőstény 17, a hím pedig 15 cm-re nőhet meg. Türkmenisztán és Irán határán található Kopet-dag régióban őshonos.
A sztyeppei teknős a homokos, agyagos füves vagy félsivatagos vidéket kedveli. Áprilistól Júliusig aktív, amely után kezdődik a nyári pihenése, amely gyakran átcsap téli álomba is. Nagyon szeret lyukakat ásni a fűbe, ahol a nyugalmi idejét tölti. Ez a lyuk lehet nagyon nagy is, akár 2 m2-es. A nyári pihenése alatt a fő cél, hogy a testét a magas hőmérséklettől és az éh- és szomjhaláltól megóvja. Ekkor a légzése nagyon visszaesik, majdhogynem "téli" álmot alszik. Ettől az életmódtól csak a T. h. rustamovi tér el, mivel ő jobban szereti a hegyes, dombos vidékeket, és inkább kedveli a hidegebb környezetet. Ezért májustól szeptemberig aktív, és nem tart nyári pihenőt. Ő is egy hatalmas otthont csinál magának, amely nagyobb lehet, mint a többi alfajé, elérheti a 3 m2-t is!
Elsősorban növényevő és nagyon kedveli a füvet. Akár a száraz növényeket is megeszi. Etetése teljesen megegyezik a görög teknősével. Ne adjunk neki túl sok A-vitamint, mivel az inkább árt neki.
Az udvarlás már a téli pihenő után elkezdődik. 7-10, nem ritkán 10-12 évesen lesznek ivarérettek. A téli és nyári pihenések nagyon fontosak, mert ezek nélkül nem várhatunk életképes tojásokat. A párosodás után 2-5 ovális tojást rak le a nőstény május vagy június közepén.
Viszonylag nagy terráriumot igényelnek. Legalább a páncélhossz 8-szorosa legyen a terrárium hossza, a szélessége pedig a páncél 3-4-szerese. Számára a legjobb, ha kint is és terráriumban is tartjuk felváltva. A tartása egy kicsit problémás, hiszen azokat a körülményeket kell szimulálnunk, amilyenek az eredeti élőhelyén uralkodnak. A legfontosabb a hőmérséklet és a páratartalom. Számára a 22-25°C-os nappali hőmérséklet az ideális, amelyet éjszakára lecsökkenthetünk.
A washingtoni szerződés a 2. függelékbe sorolta a sztyeppei teknőst, így a kereskedelme erősen korlátozott. Az EU is a 2. függelékbe sorolta, így kereskedelme csak külön engedéllyel lehetséges
Forrás: Teknőstartók Klubja |