Cuora flavomarginata
Ez a teknős Kína dél-keleti részén, Tajvanon és a Japánhoz tartozó Ryukyu-szigeten őshonos. Három alfaja ismert:
- Cuora flavomarginata fravomarginata: Tajvanon él.
- Cuora flavomarginata sinensis: Kínában él.
- Cuora flavomarginata evelynae: Ryukyu-szigetén él.
A felnőtt egyedek elérhetik a 19 cm-es hosszúságot is. A hímeknek hosszabb, a tövénél vastagabb farkuk van, mint a nőstényeknek. Ezen kívül a fejük is masszívabb a másik nembe tartozóknál. Főleg árnyékos, mocsaras területeken él, amelynek a közelében lassan folyó víz is található. A vizet nagyon ritkán keresik fel, mivel nem jó úszók. Főleg kora reggel aktívak.
A Tajvanon élő fajt a legkönnyebb a szobában tartani. Ha a szabadban tartjuk, akkor jól kerítsük el a területet és megfelelő búvóhelyet biztosítsunk a számára. Ezen kívül szüksége van egy sekély vízre és számos növényre és kőre. Ha terráriumban akarjuk tartani, akkor elég mély (15 cm) aljzatra van szükség és egy sekély vízre. Itt is készíteni kell a számára valamilyen búvóhelyet. Egy felnőtt párnak minimálisan 1 m2-es területre van szüksége. Terráriumi tartásnál szimulálni kell az évszakok változását. Így télen kevesebb fényre van szükség, mint nyáron. A hőmérsékletet is csökkenteni kell 6-8 héten keresztül úgy 10-12°C-ra. Nyáron a 30°C az ideális, de nem a terrárium minden részén. Valamivel hidegebb részeket is biztosítani kell a teknős számára. Ilyen körülmények között március és május között számíthatunk a párzásra és utána a tojásrakásra. A nőstény általában 2-4 tojást rak, jó mélyen a földbe ásva őket. A tojásokat azonnal el kell távolítani és keltetőbe rakni. A tojások keltetéséhez az ideális hőmérséklet 28°C és 100%-os páratartalom. A kelési idő 70-90 nap. Alapvetően ugyan úgy kell a kicsiket is tartani, mint a nagyokat. Csak a folyadékra kell ügyelni, nehogy kiszáradjanak.
A fiatal egyedeket élő gilisztával, férgekkel, kis tücskökkel és bogarakkal lehet etetni. Felnőtt szelenceteknősöknek adhatunk ezen kívül érett gyümölcsöt, döglött halat és mindenféle víziteknősök számára kifejlesztett tápot.
Forrás: Teknőstarók Klubja |