Legszebb tagja a Clemmys csoportnak és egyben a leginkább vízhezkötöttebb is. Az USA keleti partján elterjedt, elsősorban Floridától Maine-ig. De előfordul egészen New York-ig és a Nagy Tavak-ig.
Viszonylag kicsi, csak 9-12 cm-re nő meg. A páncélja fekete és rajta sárga pettyek találhatók. A nevét is innen kapta. A pettyek száma változó. A fején és a lábain is megfigyelhetőek ezek a foltok, de a színük egy kicsit különbözik a páncélon találhatóakkal. A haspáncélja rendszerint sárgás színű, nagy fekete pettyekkel. A hím és a nőstény pettyes víziteknőst nehéz megkülönböztetni, csak az állának és a szemének a színe alapján lehetséges. A hímeknek barna szemük van és sárgásbarna színű álluk. A nőstényeknek pedig narancssárgás szemük és sárga álluk.
A sekély, nyugodt mocsarakat, iszapos területeket, kisebb tavakat, patakokat szereti, de megtalálható mocsarasabb réteken is. Maximum 60-90 cm-es vizekben él, mivel nem túl jó úszó.
Nagyon félénk teknősök. A támadói elől beássa magát a vízfenékbe. Tartásukkor ezért vastag aljzatra és sűrű növényzetre van szükség. Főként tavasszal lehet őket megfigyelni, amikor kimennek a partra napozni. Egyébként ő az első teknős, amely kidugja az orrát a tél után. Gyakran látni másfajta teknősök társaságában, amint napoznak a parton.
Ez a fajta teknős nappal aktív. A reggeli napozás után, amely számára a felmelegedést szolgálja, nekiáll táplálékot keresni. A pettyes víziteknős hosszú telelési időszakot tart (északi területeken néha ez fél éves is lehet), és egy kéthónapos nyári pihenést is megenged magának (főleg a déli területen élőkre jellemző). Ha ilyen teknőst tartunk, akkor november közepétől február végéig 7°C-on teleltessük.
A udvarlás és a párosodás kora márciustól késő májusig is eltarthat. Ha az időjárás nem kedvező, akkor akár 5 (!) évig is képes a nőstény a tojásokat hordani a párosodás után. Ekkor rakja le életképesen őket. Ráadásul a hím spermáját is képes raktározni, és akár 5 évvel a párosodás után is rakhat tojásokat úgy, hogy nem látott más hím teknőst. Ennek nagyon jól hasznát veszi, mivel a pettyes teknősök nagyon nagy területen, nagyon ritkán élnek.
A nőstények a tojásait késő májustól kora júliusig rakják le. A nőstények hatalmas távolságokat is megtehetnek, amíg találnak egy tojásrakásra alkalmas homokos területet. Egy kicsi, nem túl mély árkot ás ilyenkor a hátsó lábaival és ebbe rakja le a tojásait. A tojások 3 cm-ek és gömbölyű alakúak. Egyszerre 2-8 tojást rak le a nőstény. Általában 60-80 nap alatt kelnek ki a kis teknősök. Ha túl hideg van, akkor a tojásban is képesek telelni, és a következő év tavaszán kelnek ki.
Főként húsevő. A menüje elég széles: ebihalaktól földigilisztáig, halaktól csigákig, szalamandrákig, rovarokig, lárvákig mindent megeszik. A különféle tápokat fiatal korában nagyon szereti, de felnőve tapasztalatok szerint nem nagyon fogadja el.
tekifarm.try.hu |