Testudo marginata
Ez a legnagyobbra megnövő európai teknősfajta. 35 cm-re is nőhet, de már találtak 40 cm-es példányokat is.
Főleg hegyi területeken él, maximum 1600 méterig megtalálható. Főleg Görögország, Szardínia és néhány Égei-tengeri szigeten él. A Szardínián élő egyedek egy kicsit különböznek a görög társaiknál. Nekik masszívabb, nehezebb fejük van.
Három alfaját különböztetik meg:
Testudo marginata marginata: kizárólag Görögországban és néhágy égei-tengeri szigeten él.
Testudo marginata sarda: Szardínia észak-keleti részén él, főleg Olbia város közelében.
Testudo marginata weissingeri: csak Dél-Görögországban honos.
Ezeket a teknősöket nyugodtan lehet a szabadban tartani. Jól megfér a görög teknőssel és a többi szárazföldi teknőssel is. A szegélyes teknőst novembertől februárig 4-8°C között kell teleltetni. Egy évben akár háromszor is rakhat tojást. Egyszerre 4-12 db-ot raknak le a nőstények, és a kis teknősök 70-80 nap múlva kelnek ki.
Viszonylag nagy területet igényeg. Minimum a páncélhossz 10-szerese legyen a terrárium szélessége és legalább fele olyan széles. Nappal 26-30°C, este 15°C az ideális. A tartása, etetése és tenyésztése mindenben megegyezik a görög teknősével.
A washingtoni egyezmény a 2. kategóriába sorolta, így a kereskedelme nagyon korlátozott, csak engedéllyel lehetséges. Az EU előírásai szerint az 1. függelékben kapott helyet ez a teknős, így ott mind a tartása mind a vele való kereskedelem korlátok közé van szorítva.
Forrás: Teknőstartók Klubja |